Hizmetlerimiz Foto Galeri Turnuvalar Hakkımızda İletişim
HALI SAHA NEDİRHalı Saha Nedir?

Futbolun Çekirdeği Halı Sahalar

Halı sahalar, temel olarak minyatür futbol sahalarıdır. Ülkemizde 20 – 25 yıl önce ortaya çıkan ve hızla yaygınlaşmaya başlayan bu futbol tesisler, tamamen amatör olarak bu sporu yapmak isteyenlerin, aralarında 6’şar 7’şer kişilik takımlar kurarak 1 saat boyunca maç yapmaları için inşa edilmiş, zemini sentetik çimden üretilen yerlerdir. Halk arasında bu yapay çime halı dendiği için bu tesislerin adı da böyle ortaya çıkmıştr.

Saat başı ücret verilerek kiralanan bu komplekslerin ebatları genelde 20x40=800 m2, 25x40=1000 m2 ve 25x45=1125 m2’dir. Ancak istenilen ölçülerde de inşa edilmesi mümkündür.

Her sahanın üstü, topun kaçmaması için file ile kaplıdır. Hepsinde ışıklandırma sistemi vardır. Gündüz ve gece karşılaşmalarının ücretleri değişiklik gösterir. Günümüzde özellikle çalışan erkekler, akşamları 6’dan sonra takım oluşturarak buralarda maç yapmaktadır. Müsabakalar saat başı olup, gece 1’e 2’ye kadar oynanır. Profesyonellik isteyen bu halı saha yapımları açık ve kapalı olmak üzere iki farklı şekilde kullanılır. Bunları incelersek;

Açık Halı Sahalar

Açık Halı Saha

Açık halı sahalar özellikle yaz aylarında çoğunlukla erkeklerin spor yapmasına imkan sağlayan alanlardır. Tel çitlerle çevrilen sahalar büyük spot aydınlatma sistemleri ile gece kullanımlarına olanak sağlamaktadır.

Kış aylarında kullanımı zor olan açık halı sahaların bu mevsimde bakımı da zor olmaktadır. Soğuktan korunması gereken çimlerin üzeri genellikle brandalar ile örtülür. Yaz aylarında ise gecenin geç saatlerine kadar açık olan alanlar üyelik sistemi ile kullanıcılarının yıl boyunca istedikleri zaman spor yapmalarına olanak tanıyor.

Kapalı Halı Sahalar

Kapalı Halı Saha

Özellikle kış aylarında çok fazla tercih edilmektedir. Yağan yağmurdan, kardan, soğuktan etkilenmeden maç oynamak isteyenler, kapalı halı sahaları kullanırlar. Klasik sahaların aksine buraların üstü ve çevresi brandayla kapalıdır. Rüzgarı da geçirmediği için futbol kalitesi yüksek müsabakalar yapılabilir.

Küçük spor tesisleri ile büyük komplekslerin talep ettiği halı sahaların tavan file ağ ya da branda gibi ürünlerle kapatılarak doğal koşullardan etkilenme riski azaltılır ve her mevsimde futbol karşılaşmalarına olanak tanınır. Brandanın yüksekliği genelde 11 metredir.